sariapolska.pl

Usługi konsultingowo-finansowe dla firm oraz klientów indywidualnych

Domowe instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne (panele słoneczne) stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii elektrycznej. Panele słoneczne (PV) wykorzystują promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej, a promienie słoneczne są obfite i darmowe. Co więcej, nie ma potrzeby budowania elektrowni ani linii przesyłowych; energia elektryczna jest wytwarzana dokładnie tam, gdzie jest potrzebna.

Zalety instalacji PV

Instalacje fotowoltaiczne mają kilka zalet w porównaniu z tradycyjnym wytwarzaniem energii elektrycznej: mniejsze zanieczyszczenie środowiska, większe korzyści ekonomiczne dla właścicieli gruntów oraz znacznie szybszy zwrot z inwestycji. Badania wykazały, że czas zwrotu kosztów instalacji wynosi średnio zaledwie 8 lat!

Opłacalność fotowoltaiki

Choć początkowo fotowoltaika może wydawać się droga, w rzeczywistości w dłuższej perspektywie czasowej pozwala zaoszczędzić pieniądze dzięki niższym kosztom eksploatacji i konserwacji. Szczególnie, że jeszcze wiele samorządów udziela dofinansowanie na fotowoltaikę. Tak jest np. w Rybniku – sprawdź informacje i dofinansowaniach w Rybniku na portalu rybnikinfo.pl. Typowa instalacja fotowoltaiczna może wyprodukować energię elektryczną wystarczającą do zasilania przeciętnego domu przez rok! A ponieważ nie ma potrzeby budowania elektrowni ani linii przesyłowych, fotowoltaika jest doskonałym rozwiązaniem dla obszarów wiejskich, gdzie dostęp do tradycyjnych źródeł energii elektrycznej jest ograniczony lub czasem niemożliwy.

Ponadto systemy fotowoltaiczne charakteryzują się dobrym okresem zwrotu inwestycji – w większości krajów wynosi on od pięciu do dziesięciu lat. A ponieważ systemy fotowoltaiczne są łatwe w utrzymaniu i wymagają bardzo niewielkich nakładów na konserwację po instalacji, będą przynosić oszczędności przez cały okres eksploatacji.