sariapolska.pl

Usługi konsultingowo-finansowe dla firm oraz klientów indywidualnych

Oszczędzanie – 5 kroków, aby robić to dobrze

Wielu ludzi zastanawia się jak oszczędzać, gdy ciągle potrzebuje czegoś nowego, lepszego lub modniejszego. Odpowiedź jest bardziej oczywista niż się wszystkim wydaje.

Krok pierwszy: ustal cel oszczędzania

Same pieniądze szczęścia nie dają, jak mówi znane przysłowie, to cel, na który chcemy je przeznaczyć może sprawić nam radość. Rzecz, w którą chcemy zainwestować powinna być przemyślana, dobrze, gdyby poprawiała nasz byt lub też rozwijała nasze zdolności, umiejętności.

Dobrą inwestycją w przyszłość może być kurs, książka, profesjonalny sprzęt lub zadbanie o swój wizerunek. Wydawanie pieniędzy na rzeczy, które są promowane lub dlatego że “sąsiad ma to ja też chce” jest bezsensowne i zazwyczaj takich decyzji żałujemy, ale jak zdecydować co jest nam przydatne a co nie?

Krok drugi: filtr zachcianek

Człowiek w dwudziestym pierwszym wieku może oszaleć od natłoku informacji, reklam, poleceń instagramerek i instagramerów. Każda reklama służy do tego, aby przekonać klienta, że on chce to mieć. Nie dajmy się złapać w tą pułapkę. Omijaj polecenia, jeżeli sam na co dzień nie odczuwasz potrzeby, że czegoś ci brakuje to znaczy, że wszystko czego potrzebujesz do szczęścia już masz.

Chcesz kupić nową bluzkę? Zajrzyj do szafy, czy twoje stare bluzki tak źle wyglądają? Przemyśl czy naprawdę nie jesteś w stanie przeżyć bez jednej więcej? Okazało się, że jednak jej nie potrzebujesz? Gratuluje, właśnie zaoszczędziłeś 20-50 zł.

Krok trzeci: daj sobie czas

Co zrobić, gdy jednak dręczy nas nieodparta myśl o zakupie nowej bluzki czy butów? Odłóż na to pieniądze, nie kupuj byle jakich rzeczy na promocji, biednego nie stać na tanie rzeczy. Dokładnie rozplanuj czego brakuje w twojej garderobie. Przejrzyj swoją szafę i sprawdź stan starych ubrań, gdy coś ci się już nie podoba to może nada się na sprzedaż?

Krok czwarty: oszczędzaj na codziennych zakupach

Kupowanie ubrań to jednak nie jest wydatek, który na co dzień zaprząta nam głowę. Nasuwa się więc pytanie, jak oszczędzać inaczej, codziennie i jak najwięcej? Po pierwsze nie rób ogromnych zakupów. Wiele osób robi zakupy na tydzień na przód, moim zdaniem jest to błąd.

Nie raz jest tak, że coś kupimy, a potem okazuje się, że nie mamy na to ochoty przez co produkt idzie w kubeł, a razem z produktem nasze pieniądze. Rób zakupy z dnia na dzień, planuj posiłki, korzystaj z przecenionych nawet o 50% produktów o krótkiej dacie ważności, kupuj sezonowe owoce i warzywa, a będziesz jadł tanio, smacznie i zdrowo. Unikaj kupowania słodyczy czy fast food’ów na mieście. Przyjrzyj się swoim używkom, ciężko z nich zrezygnować, ale można oszczędzić na nich sporą sumę.

Krok piąty: ciesz się kokoszą

W ten sposób doszliśmy do najlepszego punktu oszczędzania, czyli wydawania. Kiedy wprowadzisz wszystkie moje rady w życie, gwarantuje Ci, że prędzej czy później uzbierasz na wymarzony cel.

Więcej artykułów o oszczędzaniu znajdziesz w serwisie www.kuriozum.pl.