sariapolska.pl

Usługi konsultingowo-finansowe dla firm oraz klientów indywidualnych

Zmień mentalność finansową

Zmień mentalność finansową

Czy czujesz, że nie radzisz sobie ze swoimi finansami? Bez względu na to, jak ciężko pracujesz i ile dodatkowych pieniędzy zarabiasz, nadal jesteś w tym samym miejscu, w którym byłeś rok, a nawet pięć lat temu? A to dlatego, że źle myślisz o swoich finansach.
Istnieją dwie mentalności związane z finansami osobistymi: mentalność wypłaty i mentalność wartości netto. Osoba z mentalnością wypłaty skupia się na zwiększaniu swoich dochodów, aby zwiększyć swój majątek. Osoba o mentalności wartości netto również stara się zwiększyć swoje dochody, ale buduje swoje bogactwo również poprzez oszczędzanie i inwestowanie. I choć drugie podejście prowadzące do wzbogacania wydaje się jedynym słusznym, to jednak wielu ludzi utknęło w mentalności związanej z wypłatą.
Istnieje określony związek między dochodem a bogactwem, są to bardzo oddzielne i odrębne miary ekonomiczne. Dochód to kwota, którą zarabiasz w danym okresie. Jeśli zarabiasz milion w ciągu roku i wydajesz wszystko, nic nie dodajesz do swojego bogactwa. Po prostu żyjesz dostojnie i nic ponadto. Ci, którzy koncentrują się wyłącznie na dochodzie netto jako mierniku sukcesu gospodarczego, ignorują najważniejszy miernik niezależności finansowej. Nie chodzi o to, ile zarabiasz, ale o to, ile jesteś w stanie zatrzymać. Zatem głównym celem powinno stać się nie tylko zarabianie większej ilości pieniędzy, ale także ich oszczędzanie, by dzięki temu móc tworzyć trwałe aktywa i bezpieczeństwo dla siebie i bliskich.

Korzyści z mentalności opartej na wartości netto

Mentalność wypłaty jest dosyć krucha w przeciwieństwie do wartości netto. Oczywiście, życie jest wspaniałe, kiedy masz stały i wysoki dochód. Ale co się stanie, kiedy strumień dochodów niepodziewanie wyschnie, gdyż zostajesz zwolniony z pracy? Jeśli żyłeś od wypłaty do wypłaty, znajdziesz się w prawdziwym dołku. Wszystko dlatego, że twoje bezpieczeństwo finansowe zależy wyłącznie od dochodów, nad którymi często nie masz całkowitej kontroli i które w każdej chwili możesz utracić.
Mentalność wartości netto z kolei sprawia, że twoje finanse są znacznie solidniejsze. Masz zasoby wykraczające poza twoją tygodniową wypłatę, więc jeśli pojawią się niepowodzenia, możesz z nich skorzystać. A jeśli będziesz mądrze oszczędzać i inwestować, rozwiniesz nie tylko odporność finansową w trudniejszych sytuacjach, ale także zbudujesz solidną poduszkę finansową, zamiast jedynie radzenia sobie w stresujących sytuacjach. Posiadanie pieniędzy w banku zapewni elastyczność pozwalającą wykorzystać nieprzewidziane okazje przybliżające cię do zamierzonego celu.
Bogactwo rośnie nawet wtedy, gdy nie pracujesz. Aby zwiększyć swoje dochody, musisz albo więcej pracować, albo zwiększyć swoją wartość jako pracownika, za którą pracodawca zechce podwyższyć wynagrodzenie. Z drugiej strony, powiększanie bogactwa niekoniecznie wymaga od ciebie robienia którejkolwiek z tych rzeczy. Możesz po prostu zaoszczędzić więcej, aby zwiększyć swoje aktywa. A w pewnym momencie rozwoju bogactwa, dzięki sile procentu składanego, twoje pieniądze zaczynają pracować dla ciebie, zamiast pracować na nie. Twój majątek będzie rósł, w momencie kiedy śpisz lub w czasie pobytu na wakacjach.
Podejście dwutorowe szybciej buduje bogactwo. W walce o zabezpieczenie finansowe skoncentrowanie się wyłącznie na zwiększaniu dochodów stanowi jednowymiarową i mniej skuteczną strategię. Pracując również nad zwiększeniem wartości netto, zwiększasz finanse na dwóch frontach i szybciej budujesz bogactwo.

Samodzielna produkcja prądu

Jak obliczyć i śledzić wartość netto

Obliczenie wartości netto wcale nie jest trudne. Po prostu zsumuj wszystkie posiadane pieniądze oraz wartość aktywów, takich jak dom i pojazdy, a następnie odejmij swoje wszystkie zobowiązania. To właśnie twoja wartość netto. Jeśli chodzi o określenie wartości aktywów, niektórzy zalecają uwzględnienie nawet takich rzeczy osobistych, jak: meble, biżuteria, a nawet ubrania.

Jak zacząć zwiększać swoją wartość netto już dziś

Zwiększenie wartości netto to tylko kwestia spłaty zadłużenia, większych oszczędności i większych zarobków. Niby prosta koncepcja, ale często trudna do wykonania. Naprawdę musisz zacząć grać w długą grę ze swoimi finansami, kiedy zmieniasz mentalność wypłaty na rzecz wartości netto. W niektórych miesiącach ledwo zobaczysz, jak twoja wartość netto się zmieni. Możesz nawet mieć okresy, w których znacznie się zmniejsza. Ale jeśli będziesz konsekwentnie nad tym pracował, powoli zaczniesz dostrzegać swoją wartość netto.
Praktykuj oszczędność. Wydawanie kwot mniejszych od tych, które zarabiasz to najłatwiejszy sposób na zwiększenie swojego bogactwa. Chociaż możesz nie mieć dużej kontroli nad swoimi dochodami, masz znaczną kontrolę nad tym, ile oszczędzasz. Więc jeżeli twój szef nie może lub nie chce dać ci podwyżki w tym roku – zacznij oszczędzać więcej pieniędzy, rzadziej wychodząc na miasto, by zjeść lub kupując mniej ubrań, których nie potrzebujesz.
Uruchom fundusz awaryjny. Skoncentrowanie się na dużym, długoterminowym celu, takim jak zgromadzenie wartości netto w wysokości miliona złotych, może wydawać się tak zniechęcające, że po prostu zrezygnujesz nawet z podjęcia ogólnej próby zwiększenia majątku. Więc podziel swój ostateczny cel na łatwiejsze do opanowania mikro-cele.
Twoim pierwszym mikro-celem w budowaniu bogactwa powinno być utworzenie funduszu awaryjnego. Fundusz awaryjny to pieniądze na nieoczekiwane niepowodzenia życiowe i towarzyszące im rachunki. Zamiast zaciągać więcej długów, płacąc za te wydatki kartą kredytową, możesz skorzystać z gotówki z funduszu awaryjnego. A jeśli nie będziesz musiał sięgać po swój fundusz, na koncie bankowym będą naliczane odsetki (choć niewielkie), zwiększając w ten sposób swoją wartość netto.
Zaleca się utworzenie awaryjnego funduszu o wartości 5000 PLN przed rozpoczęciem spłaty zadłużenia. W ten sposób możesz wykorzystać tę małą poduszkę na nagłe wydatki, zamiast zwiększać zadłużenie za pomocą karty kredytowej. Zdziwiłbyś się, jak łatwo jest zebrać 5000 złotych oszczędności, nawet jeśli twój dochód jest dość marginalny.
Po spłaceniu wysokoprocentowego zadłużenia konsumenckiego możesz wyznaczyć sobie za cel trzymanie 3-6 miesięcy podstawowych wydatków na życie w funduszu awaryjnym. W danym momencie fundusz ma pokryć różne tymczasowe problemy finansowe, w tym utratę pracy.
Spłać swój dług. Najłatwiejszym sposobem na zwiększenie wartości netto jest po prostu wyeliminowanie jakiegokolwiek zadłużenia z bilansów finansowych. Ponownie, piękno skupienia się na spłacie długu polega na tym, że twoja zdolność do tego nie zależy całkowicie od twoich dochodów. Zawsze możesz znaleźć sposób, aby zaoszczędzić trochę więcej i załatać tę dziurę.
Wiem, że dla niektórych pomysł spłaty długu za kilka lat wydaje się wręcz niemożliwy. Ale da się to zrobić. Są osoby, które miały ponad sześciocyfrowe zadłużenie z tytułu zadłużenia kart kredytowych i kredytów hipotecznych, a mimo to spłaciły to wszystko w ciągu pięciu lat bez sześciocyfrowej pensji. Po prostu oszczędzali jak szaleni, znaleźli sposoby na zarobienie dodatkowych pieniędzy poprzez poboczne krzątaniny i skierowali wszystkie dodatkowe pieniądze na wyjście na plus.
Zacznij inwestować w fundusze indeksowe. Gdy już pozbędziesz się swojego długu, zacznij skupiać się na zwiększaniu wartości netto poprzez inwestowanie. Kiedy inwestujesz w swój majątek, powinieneś myśleć długoterminowo. Nie próbuj zarobić szybkiej gotówki poprzez handel dzienny (day tranding). Oprócz tego, że jest bardzo ryzykowny rodzaj „hazardu”, to wymaga dużo pracy i wiedzy. Przeciętny Kowalski z pracą i rodziną po prostu nie ma na to czasu. Dlatego zalecam skupienie się na funduszach indeksowych, które będą najbezpieczniejsze dla swoich inwestycji. Poleca to również kilka niezwykle zamożnych i inteligentnych osób, na przykład Wyrocznia z Omaha, czyli sam Warren Buffet.
Fundusze indeksowe zapewniają niezliczone korzyści w stosunku do tradycyjnych akcji i aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych. W rzeczywistości badania pokazują, że na dłuższą metę fundusze indeksowe przewyższają aktywnie zarządzane fundusze. Co więcej, zatrzymujesz więcej swoich pieniędzy, ponieważ płacisz mniej opłat i podatków. Aby zwiększyć oszczędności podatkowe funduszy indeksowych, trzymaj je na koncie emerytalnym, takim jak IKE lub IKZE.
Znajdź sposoby na zwiększenie swoich bezpośrednich dochodów. Do tej pory skupialiśmy się na oszczędzaniu i inwestowaniu czyli jednej składowej części tworzenia bogactwa, a nie na zwiększaniu dochodów. To dlatego, że sednem tworzenie bogactwa jest nie tylko kwestia zarobienia dużych pieniędzy. Powinno się myśleć całościowo o zwiększaniu majątku, a nie tylko o samej wypłacie. Ale zwiększenie dochodów ma oczywiście do odegrania dużą rolę w zwiększaniu wartości netto.
Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zwiększenie dochodów jest poproszenie pracodawcy o podwyżkę. Wiele osób ma spocone dłonie na samą myśl o tym, ale próbować trzeba. Zanim wślizgniesz się do biura swojego szefa, aby poprosić o podwyżkę wynagrodzenia, przygotuj solidne argumenty na temat tego, w jaki sposób zwiększasz wartość firmy , tak aby wyjść z tarcza z takiego spotkania.
Jeśli okaże się, że osiągnąłeś najwyższy poziom wynagrodzenia u obecnego pracodawcy, czas na zmiany. Zacznij szukać innej pracy.
A jeśli jesteś samozatrudniony, rozważ podniesienie stawek lub zwiększenie liczby przyjmowanych klientów, zleceń i poszerzenie usług, które oferujesz.
Oprócz znalezienia sposobów na zarabianie lepszych pieniędzy w codziennej pracy, poszukaj pomysłów na zwiększenie dochodów, wykonując dodatkową pracę. Zrób listę swoich talentów i dowiedz się, czy można je przekształcić w produkt lub usługę, za które ludzie są skłonni zapłacić. Na przykład jeśli mówisz płynnie w języku obcym mógłbyś udzielać korepetycji osobą chcącym uczyć się danego języka, które będą chciały zapłacić za taką usługę.
Innym sposobem na zwiększenie dochodów może być sprzedaż produktów na portalach aukcyjnych np. rzeczy, których już nie używasz lub korzystając z modelu dropshippingowego.
Przejście od mentalności związanej wyłącznie z wypłatą do mentalności opartej na wartości netto jest przejściem od myślenia krótkoterminowego do długoterminowego. Ponieważ długoterminowa przyszłość wydaje się rozmyta i niewyraźna, planowanie finansów wokół czegoś tak abstrakcyjnego może być początkowo trudne. Ale pamiętaj, pewnego dnia odwiedzi cię pewien starzec a tym starcem będziesz ty. Przechodząc na mentalność wartości netto, możesz być pewien, że finanse, które mu zostawiasz z pewnością będą bezpieczne.